“TCMB Uygulama Talimatına Göre İhracat Bedellerinin %25’inin Satılması” konulu sunum

Diğer Yazılar

2 yorum

 1. Bülent Bey Merhaba,

  Bugün, Peşin ihracat bedeli olarak gelen bedel için bankaya, İBKB düzenlenmeden parayı hesabımıza geçmeleri talimatını verdik.
  Fakat banka gelen bedeli peşin ihracat bedeli olarak işleme aldıkları zaman, sistemin otomatik olarak İBKB düzenlediğini ve İBKB düzenlenmeden hesabımıza paranın geçemeyeceklerini bildirdi.
  Gelen bedel aynı zamanda 30.000 USD terkin limitinin altında ve serbest kullanımımıza bırakılması gerektiğini banka ile görüştük ama bir sonuç alamadık.
  Bu problemin çözülmesi konusunda nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?
  Teşekkür ederim.

  1. Selçuk Bey,
   “Peşin döviz”, TCMB’nin 16 Ocak 2020 tarihli İhracat Genelgesi’nin 6’inci maddesinde düzenlenmiştir. Tüm bankaların genel müdürlükleri, TCMB İhracat Genelgesi ve yapılan değişiklikleri kısa sürede şubelerine iletmektedir. TCMB İhracat Genelgesi’ne göre;
   -Peşin bedel karşılığı ihracatın 24 ay içerisinde yapılması zorunludur.
   -Ancak mücbir sebep ve haklı durum hallerinin varlığı nedeniyle bankalar tarafından ihracatçıya en fazla 1 yıla kadar ek süre verilebilmektedir. Bu ek sürenin sonunda mücbir sebep/haklı durum devamının belgelenmesi halinde ihracatçı hakkında yapılacak işlemlere Hazine ve Maliye Bakanlığı karar vermektedir…
   -Bankalarca peşin bedel tutarının firma hesabına geldiği tarihten itibaren azami 24 ay içerisinde İBKB düzenlenmesi mümkündür. Ancak, birinci fıkra kapsamında ek süre verilmesi halinde ek süre müddetince de İBKB düzenlenebilir.
   Mevzuat hükmü yukarıda belirttiğim şekildedir. Mevzuat hükümleri, peşin ihracat bedelinin İBKB düzenlenmesi için ihracatçıya 24 ay ve duruma göre ek süre tanımıştır. Yani burada ihracatçının 24 ay… içerisinde İBKB düzenlenmesi talebi söz konusu olmalıdır.
   Bankalarca terkin limitleri -her bir GB’de 30.000 ABD doları veya ihracat bedelinin %10’u (hangisi büyükse) – dikkate alınarak işlem yapılacağından şüphe yoktur.
   Ancak peşin bedel ihracatçı hesabına geldikten 24 ay sonra veya alınan ek süreye rağmen ihracatçılarca gerekli işlem yapılmaması halinde aracı bankaların ilgili resmi makamlara durumu ihbar etmesi söz konusu olmalıdır. Bankalar ihracat hesapların kapatılmasını izlemekle yükümlüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir