Yatırım Teşvik Belgeleri-Eylül 2023

***Bloğumdan alıntı yapılabilir. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Bloğumdan alıntı yapıldığını kolaylıkla saptamak amacıyla farklı bir uygulama yapılmaktadır. Yapılan alıntılarda, KAYNAK – bulentdemirbag.com – göstermeniz yeterlidir. Teşekkür ederim.***

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü tarafından bugüne kadar  aylık dönemler itibarıyla düzenlenen Yatırım Teşvik Belgeleri, Ağustos-2023 ayı dahil,  TEBLİĞ  ile Resmi Gazete’de yayımlamakta idi. Ancak aylık olarak firmalar bazında düzenlenen belgelerin Resmi Gazete’de TEBLİĞ olarak yayımlanmasının Eylül-2023 ve Ekim-2023 için henüz yapılmadığı,  ancak Bakanlığın web sitesinden söz konusu aylara ilişkin olarak istatistiki bilgilerin verilmekle yetinildiği anlaşılmıştır. Bakanlık web sitesinden alınan bilgiye göre  Eylül- 2023’de 1.222 adet yatırım teşvik belgesi düzenlenmiştir.

Eylül-2023’de belge alan projelerin sabit yatırım tutarının 97 milyar 714 milyon bin lira olduğu, bu yatırımlarla 29.604 kişinin istihdam edilmesinin planlandığı görülmektedir.

Geçen sene Eylül-2022’de 1.300 adet YATIRIM TEŞVİK BELGESİ düzenlenmiş, projelerin sabit yatırım tutarı 45 milyar 161 milyon lira olarak hesaplanmış ve yatırımlarla 29.872 kişinin istihdam edilmesi planlanmıştı.

Bu veriler dikkate alındığında Eylül-2023’de, bir önceki yıl eylül ayına göre düzenlenen belge sayısında % 6 oranında bir azalışa karşılık öngörülen sabit yatırım tutarında  %116 oranında artış olduğu anlaşılmaktadır.

Bir önceki yıl (Eylül-2022) verileri.

Bir önceki ay (Ağustos-2023’e ait) verileri.

***Bloğumdan alıntı yapılabilir. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Bloğumdan alıntı yapıldığını kolaylıkla saptamak amacıyla farklı bir uygulama yapılmaktadır. Yapılan alıntılarda, KAYNAK  ( bulentdemirbag.com ) göstermeniz yeterlidir. Teşekkür ederim.***

İlginizi çekebilir..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir